To okładka trzeciego albumu brytyjskiego zespołu rockowego Coldplay pod tytułem ,,X&Y'', wydanego w 2005 roku. W tym czasie pojawiło się wiele domysłów dotyczących grafiki umieszczonej na okładce. Czy ma ona jakieś głębsze przesłanie i dlaczego piszę o tym na blogu z ciekawostkami matematycznymi?
Te z pozoru przypadkowe kolorowe prostokąty są jednak pewnym szyfrem. Jest nim zakodowany rzeczywisty tytuł albumu. Możemy zauważyć, że obrazek z okładki jest podzielony na 4 główne sekcje (zapisane cyframi rzymskimi w kolumnach, pierwsza z nich została przeze mnie wyróżniona), w każdej z nich jest pięć elementów. Kolory nie mają znaczenia.
Zasada odczytu kodu jest prosta - jeśli w danym bloku jest wolna przestrzeń (kolor granatowy), oznacza to kodowanie znaku ,,0'', zaś kolorowy prostokącik zastępuje ,,1''. Mamy więc zapis:
1 1 0 1
0 1 0 0
1 0 0 1
1 1 1 0
1 1 1 1
Kod zastosowany w tym szyfrze to kod Baudota. W 1874 roku Emile Baudot zaproponował, aby litery alfabetu szyfrować w postaci pięcioelementowego ciągu zer i jedynek. Ponieważ każdy znak miałby dokładnie pięć cyfr, łatwo byłoby odróżnić kolejne litery między sobą i tak litera ,,X'' jest zapisana jako ciąg ,,10111'', a ,,Y'' jako ,,10101''. Wiadomości przenoszono od tej pory na papierową taśmę. W związku z tym, aby łatwiej rozpoznać kierunek taśmy zastosowano (również na okładce Coldplaya) linię oddzielającą drugi i trzeci znak (,,>'').
Pierwsza kolumna okładki zespołu koduje znak ,,X'', ostatnia ,,Y''. Co zatem z dwoma środkowymi? Druga kolumna jest oznaczeniem poszerzenia zakresu symboli (gdyż przez ciąg pięć zer i jedynek można zapisać jedynie 32 znaki, a to za mało np. by zakodować cyfry, przecinki, procenty itp.). Mogłoby się wydawać, że kolumna III koduje znak ,,&''. Jest jednak inaczej! Nie wiadomo czy przez przypadek, czy specjalnie ciąg ,,00011'' koduje cyfrę 9. Dziewiątka różni się od ampersandu w kodzie Baudeta jedynie jednym znakiem, zatem prawdopodobnie jest to wynik błędu, a zarazem doskonała ilustracja jednej z wielu wad podobnego systemu kodowania: po prostu łatwo w nim popełnić błąd.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz