www.pchyrkowski.com

Zapraszam na moją stronę internetową!

wtorek, 26 stycznia 2016

Jak złamać szyfr?

ŹOÓUI! IŃRGFGYI ŁIŃE! ÓF ŃBZÓBŻ ŃEN GPKIUOB,
OŹB ROĘ ÓKGBAE RBYOĄ, ÓBY ÓFŹNI ZOĘ PIUOB,
NÓI ROĘ ZÓKEROM. PGOŻ LOĘNYIŻĄ ÓUS U REMBŃ IGPIAOB
UOPGĘ O ILOZŚŃĘ, AI ÓĘZNYOĘ LI ÓIAOB.

Powyższy tekst jest zakodowany szyfrem Kamasutry i tajemnica tkwi w prostej zamianie liter, np. a-m, k-w. W polskim alfabecie mamy 32 litery, zatem łączna liczba wszystkich możliwości zakodowania tym szyfrem wynosi 32! - 1 (liczba wszystkich permutacji zbioru 32-elementowego, z wyłączeniem zamiany a-a, b-b, ...). To bardzo duża liczba rzędu 2 · 1035. Wygląda na to, że taki szyfr jest nie do złamania, ale... z pomocą przychodzi nam umiejętność liczenia!

Posłużymy się tabelą częstości występowania poszczególnych liter w języku polskim i porównamy ją z częstościami liter w zaszyfrowanej wiadomości. Oto dane zebrane w tabeli (źródło: sjp.pl):


W naszej zakodowanej wiadomości mamy 138 liter, należało policzyć wystąpienia każdej z nich i wyliczyć procent częstości (w przybliżeniu do 0,5%). Oczywiście im dłuższy tekst, tym bardziej pracochłonne jest to zajęcie (ale od czego mamy komputery!), jednak jest to dużo szybsza metoda niż sprawdzanie wszystkich kombinacji, których jest bardzo dużo i nawet superszybki komputer nie poradziłby sobie z tym zadaniem.

Wystarczy porównać najmniejsze i największe częstości i... teraz najtrudniejszy krok - tak manipulować literami, by wychodziły nam polskie wyrazy. Wbrew pozorom jest to dość skuteczna metoda. W naszym przypadku, złamanie szyfru z zakodowaną Inwokacją byłoby bardzo trudne, gdyż tekst ten jest pisany starszym językiem i częstość występowania np. ,,ę'' jest bardzo duża. Poniżej zamieszczam tabelę z kluczem na złamanie kodu dla tych, którzy nie wierzą mi, że zakodowany tekst to fragment dzieła Mickiewicza:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz